Krótki podgląd niezależny #04: The Pedestrian

Ludzik ze znaków drogowych ożył!

Wyrwał się ze swojego „domowego” szyldu i przemierza świat.

The Pedestrian to prosty pomysł.

Platformówka z elementami logicznymi, konkretnie planszami, które gracz musi sam sobie ułożyć.

Pojedynczy ekran, plansza, to zestaw mniejszych znaków.

Każdy z nich to obszar, po którym porusza się ludzik. Może przeskakiwać pomiędzy elementami, ale te musimy najpierw ze sobą połączyć. Na pierwszy rzut oka wszystko do siebie pasuje, drzwi z lewej do drzwi z prawej – do czasu aż wypróbujemy utworzoną ścieżkę. Nagle okazuje się, że sposobów ułożenia klocków jest więcej niż się wydawało.

Trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia samego ludzika.

Nie wszędzie uda mu się doskoczyć, niektóre drzwi zamknięte są na klucz. Przejście przez tabliczkę może też być zablokowane, na przykład elektrycznym zamkiem. Będzie trzeba więc do tego zamka dostarczyć prąd, choćby z baterii. A tę znajdziesz na następnym ekranie.

Poziom trudności The Pedestrian rozwija się bardzo przyjemnie. Pierwsze tabliczki, samouczek, delikatnie przechodzą w bardziej skomplikowane konstrukcje. Każda nowo wprowadzona mechanika jest najpierw przećwiczona. Nie trzeba się domyślać do czego konkretnie służy przewód i jak go podłączyć – gra mimowolnie tłumaczy to sama.

A oprawa? Wyjątkowa. Sam ludzik jest prosty, ot pięć kresek i kółko zamiast głowy.

Największe wrażenie robią animowane tła, pełne ruchu, detali, kolorów. W The Pedestrian jest kilka scenerii, niektóre z etapów rozgrywamy na dachach budynków, inne w podziemiach metra, jeszcze inne po prostu na ulicy. Każda sceneria to inny klimat, inne oświetlenie. Równocześnie tło pozostaje tłem. Owszem, jest piękne, ale nie odciąga wzroku od istoty rozgrywki.

Takie prezentowanie treści przypomina trochę Unravel.

W The Pedestrian podobnie stosuje się rozmycie tła, za jego pomocą steruje się atmosferą. Podobnie z muzyką. Żwawa, zawsze dostosowana do sytuacji, nienachalna. Soundtrack jest swoją drogą dostępny do oddzielnego zakupu na Steamie.

The Pedestrian to genialnie wykonany prosty koncept.

Gier z takimi rozwiązaniami było już dosłownie tysiące, w samym gameplayu nie ma za grosz innowacji. Jeśli jednak mówić o całości – to tak, mamy tutaj kandydata na jedną z najlepszych gier niezależnych 2020 roku!

The Pedestrian dostępny jest na Steamie w cenie 71,99 zł.


Krótki przegląd niezależny to cykl, w którym będziemy dzielić się z wami, naszym zdaniem, najbardziej interesującymi grami niezależnymi. Nie narzucamy sobie ograniczeń, nie muszą to być gry PCtowe, nie muszą to być gry świeżo wydane – ich wspólnym mianownikiem ma być niezależność.

W poprzednim odcinkach: