Krótki podgląd niezależny #03: Table Manners

Dość ciekawa propozycja na zbliżające się Walentynki.

Gra idealna pod VR, ale wcale nie skierowana na ten sprzęt. Jeśli graliście kiedyś w Surgeon Simulator – jesteście w domu!

Table Manners to z grubsza symulator randkowania.

Tylko randkowanie jest w nim najmniej ważne. Niby jest aplikacja w rodzaju Tindera, niby można prowadzić rozmowy z potencjalnymi kandydatami – clue rozgrywki jest gdzie indziej.

Tutaj to fizyka jest najważniejsza.

Twoim zadaniem będzie a to nalanie wina, a to zamówienie posiłku, nałożenie go na talerz, zapalenie świeczki. Brzmi prosto? Otóż nie tym razem.

W Table Manners sterujesz dłonią. Myszką poruszasz nią w płaszczyźnie poziomie, klawisze W i S służą do jej podnoszenia i opuszczania. Do tego przyciski myszy, przytrzymując prawy obracasz dłoń, lewy służy do chwytania przedmiotów. Nagle okazuje się, że nacelowanie ręką na butelkę wina, odpowiednie jej umieszczenie, żeby ją wygodnie złapać i nie przewrócić, przeniesienie nad kieliszek i odpowiednie nachylenie to nie lada wysiłek!

Koordynacja ruchów to klucz.

Przedmioty obijają się o inne, podniesienie zapałki ze stolika okazuje się nie lada wyzwaniem – na pewno ci się to uda, może nawet za pierwszym razem, ale pewnie przy okazji przewrócisz kieliszek czy butelkę ketchupu. Co jeśli twój partner w następnym kroku poprosi cię o nalanie wina do właśnie przewróconego kieliszka?

To twój towarzysz/towarzyszka wyznacza ci zadania. Zacznij od zamówienia, dopraw jej/jego danie, polej wina. Daj spróbować twojej pizzy, zapal świeczkę. Nic nadzwyczajnego, a w Table Manners staje się prawdziwym wyzwaniem.

Całość podana jest w przyjemnej, trochę komiksowej oprawie.

Działa to wszystko całkiem nieźle, fizyka potraktowana jest dość swobodnie, ręka kręci się we wszystkie strony jak szalona – ale to chyba właśnie w tym tkwi to, co w grze najlepsze. Nietrudno jest opanować sterowanie na tyle, żeby przechodzić z misji na misję. Trochę trudniej, jeśli chciałbyś bić rekordy.

Spodziewam się, że Table Manners będzie wkrótce stałym punktem transmisji wielu streamerów. Można z tej gry zrobić niezłe show, z boku wygląda na pozycję wręcz banalną – ktoś, kto będzie oglądał wysiłki gracza, będzie miał spory ubaw z jego nieporadności. Równocześnie pewnie myśląc, że samemu poradziłby sobie dużo lepiej.

Premiera Table Manners planowana jest na 14 lutego, gra będzie dostępna na Steamie.


Krótki przegląd niezależny to cykl, w którym będziemy dzielić się z wami, naszym zdaniem, najbardziej interesującymi grami niezależnymi. Nie narzucamy sobie ograniczeń, nie muszą to być gry PCtowe, nie muszą to być gry świeżo wydane – ich wspólnym mianownikiem ma być niezależność.

W poprzednim odcinkach: