Video Games Live Katowice 2017 – relacja

21 i 22 listopada w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, mieszczącej się przy Placu Wojciecha Kilara w Katowicach, panowała wyjątkowa atmosfera. Młodsi i starsi miłośnicy gier wideo przybyli na Video Games Live – niepowtarzalne widowisko łączące muzykę symfoniczną z synchronicznymi projekcjami wideo i pokazem świateł. Po raz kolejny, dzięki uprzejmości organizatorów, mogliśmy wziąć udział w tym spektakularnym wydarzeniu. Pytacie, jak było? Odpowiadamy – Rewelacyjnie!

Tommy Tallarico po raz trzeci odwiedził Katowice, by uraczyć nas muzyką z gier w niecodziennym, symfonicznym wydaniu. Jego trasa koncertowa zyskała sobie na przestrzeni lat szerokie grono fanów, a nieustannie zmieniający się repertuar jest co roku realizowany we współpracy z najznamienitszymi orkiestrami i chórami z całego świata. We wtorkowy i środowy wieczór program został wykonany przez NOSPR oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Batutę dzierżyła Eímear Noone – pochodzaca z Irlandii dyrygentka i kompozytorka, ściśle związana z przemysłem filmowym i branżą gier wideo. Show (to słowo chyba najlepiej oddaje charakter VGL) prowadził jak zwykle twórca projektu – Tommy Tallarico, który podczas części utworów wspomagał orkiestrę, grając na gitarze elektrycznej. Tak jak w ubiegłych latach, w tworzenie setlisty zaangażowani byli sami odbiorcy, mający możliwość wyrażenia swoich życzeń w komentarzach pod odpowiednim postem na Facebooku.

Koncert rozpoczęła składanka retro, która zafundowała nam muzyczną podróż od Ponga po Donkey Konga (zatrzymując się między innymi na takich tytułach jak: Dragon’s Lair, Tetris czy Duck Hunt).  Podczas koncertu dane nam było usłyszeć kultowe motywy z Castlevani, Zeldy i Final Fantasy, a także ścieżki dźwiękowe z gier Blizzarda (World of Warcraft, Overwatch, Hearthstone). Nie zabrakło też porcji muzyki dla fanów League of Legends, Mass Effecta, Skyrima czy serii Metal Gear Solid. Wszystko to w połączeniu z projekcjami i grą świateł robiło ogromne wrażenie i przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Ostatni bis był jednak istną bombą, która nieomal zmiotła słuchaczy z siedzeń. Pierwszy raz na taką skalę została wykonana w języku polskim Kołysanka o Niedoli (Lullaby of Woe), znana wszystkim z Wiedźmina 3. Odśpiewała ją oczywiście Gabriela Szymańska.

Marcin Przybyłowicz, kompozytor utworu, który również był obecny i wygłosił kilka słów do zgromadzonej publiczności, zamieścił na swoim profilu Youtube nagranie tego niezwykłego wykonania.

Jakby tego było mało, organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje. Muzeum Historii Komputerów i Informatyki zorganizowało w foyer pomiędzy salą koncertową a restauracją Cadenza strefę retro. Leciwy, ale nadal w pełni sprawny sprzęt wzbudzał zainteresowanie młodych uczestników wydarzenia i sprawiał, że nieco starszym łezka kręciła się w oku. Sam usiadłem na chwilę przy oldschoolowym Donkey Kongu, ustrzeliłem kilka kaczek w Duck Hunt i spróbowałem swoich sił w Unreal Tournament.

Niecodzienny widok zastałem przy stanowiskach, na których odpalony był Quake. Starsi stażem gracze, dla których ten tytuł nieodłącznie kojarzy się z okresem młodości, siedzieli naprzeciwko młodych, być może pierwszy raz mających styczność z tą kultową produkcją. Dużym powodzeniem cieszył się też Pac-Man (lub jeśli ktoś woli japońską wersję tytułu: Puck-Man). Nie taki zwykły, bo wyświetlony na wielkim ekranie, przed którym ustawiono gigantyczny joystick, na który trzeba było wejść i oburącz chwycić za drążek, by sprawnie sterować naszym żółtym przyjacielem.

Siedzibę NOSPR opuszczałem z uśmiechem na ustach, będąc pod ogromnym wrażeniem całokształtu imprezy. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że Video Games Live to fantastyczne wydarzenie i prawdziwa gratka dla fanów gier wideo. Każdemu, kto nie miał jeszcze okazji wziąć w nim udziału polecam wybrać się w kolejnych latach, bo nic nie wskazuje na to, by kolejne trasy koncertowe miały ominąć Polskę.

Relację z zeszłorocznej imprezy pióra (choć chyba bardziej na miejscu byłoby określenie „klawiatury”) Adriana, a także dodatkowe informacje o projekcie i jego twórcy znajdziecie pod adresem https://vg24.pl/video-games-live-2017-katowice/