Video Games Live w tym roku ponownie w Katowicach

Tommy Tallarico. Kojarzycie to nazwisko? Jeśli nie, musicie wiedzieć że ten niespełna pięćdziesięcioletni facet pracował przy stworzeniu ścieżek dźwiękowych do ponad 250 gier komputerowych. Tytuły? Proszę bardzo: m.in. Earthworm Jim, MDK, Unreal, Prince of Persia czy Tony Hawk’s Pro Skater. Nawet jeśli jego nazwisko jest Wam obce, to na pewno spotkaliście się z jego twórczością, grając w jedną z wymienionych wyżej gier. Czy jest ktoś kto nie zna tych tytułów? 😉

Tallarico jest również twórcą trasy Video Games Live – od lat podróżuje po całym świecie, dając koncerty w najbardziej prestiżowych salach koncertowych z udziałem najsłynniejszych orkiestr symfonicznych. Koncert VGL to jednak więcej niż sama muzyka – to spektakularne widowisko z synchronicznymi projekcjami video oraz pokazem świateł, które od wielu lat niezmiennie przyciąga całe rzesze entuzjastów muzyki z gier (i nie tylko, ale o tym poniżej). Od pierwszego koncertu w Hollywood Bowl w Los Angeles, Video Games Live zbiera doskonałe recenzje i grało w takich prestiżowych salach koncertowych jak Royal Albert Hall (Londyn), Konzerthaus (Wiedeń), Palais de Congres (Paryż), czy Auditorio Nacional w Madrycie. W listopadzie 2016r. odbyły się również dwa koncerty w katowickiej sali NOSPR.

Jak było w Katowicach?

Dzięki uprzejmości NOSPR mogliśmy pojawić się na jednym z dwóch zaplanowanych koncertów w Katowicach w zeszłym roku – 15. listopada. Całemu wydarzeniu, dzięki partnerom, towarzyszyła otoczka gamingowej imprezy – w holu NOSPR mogliśmy zapoznać się z historią gier dzięki pokaźnej strefie retro – każda z maszyn była w pełni sprawna i gotowa do gry – jak widać cieszyły się one popularnością również wśród młodszych graczy 😉

Nie zabrakło tutaj także strefy relaksu – do dyspozycji odwiedzających zostały oddane konsole PS4 i XBOX One.

VGL w liczbach

Wierzcie lub nie, ale w zeszłym roku trasa koncertowa odbyła się po raz 10, a sam projekt ma już 15 lat. W 2016 roku odbyły się 53 koncerty z serii Video Games Live, w 17 krajach na 4 różnych kontynentach! Jednym z największych wydarzeń był bez wątpienia koncert na Narodowym Stadionie Olimpijskim w Pekinie. Wzięło w nim udział ponad 30.000 osób! To zdecydowanie największa scena i przedsięwzięcie produkcyjne w historii VGL. Fragment tego, co się działo podczas wykonywania Street Fighter II możecie zobaczyć poniżej.

Kolejnym wielkim sukcesem była trzecia kampania na Kickstarterze, która pozwoliła wydać piąty w ich dorobku artystycznym – symfoniczny album zatytułowany „LEVEL 5”, który zdobył świetne, pięciogwiazdkowe oceny na Amazonie i iTunes oraz masę pozytywnych recenzji. Tommy ma rozmach – udało mu się zaangażować ponad 250 muzyków z całego świata, aby stworzyć coś absolutnie wyjątkowego. Ostatni utwór na płycie „The Legend of Zelda — A Celtic Link” został okrzyknięty „najlepiej zaaranżowaną muzyką ze świata Zeldy, jaką kiedykolwiek stworzono”.

Dwa rekordy Guinnessa

W 2016r. projekt Video Games Live otrzymał 2 Nagrody Guinnessa. Jedną za największą ilość przedstawień symfonicznych podczas trasy (ponad 400 pokazów w ciągu kilku tygodni) i drugą za największą ilość odbiorców muzyki symfonicznej na żywo — ponad 752 tysiące ludzi w Chinach.

Plany, plany, plany – trasa koncertowa w 2017!

Tommy Tallarico ogłosił już jakiś czas temu trasę koncertową na rok 2017. W tym roku nie zapomną również o fanach w Polsce – informacja o dwóch katowickich koncertach pojawiła się w harmonogramie  – bądźcie więc czujni i sprawdzajcie oficjalną stronę VGL, aby okazja do kupienia biletów nie przeszła wam przed nosem! Nas na pewno nie zabraknie na tegorocznym koncercie!

Wszystkie daty nadchodzących koncertów możecie sprawdzić tutaj (KLIK!).

zdjęcia: NOSPR / informacje prasowe / Tommy Tallarico