Śląski Festiwal Nauki od e-sportowej strony

13-15 stycznia w Katowicach odbył się trzeci Śląski festiwal nauki. Pomimo głównego nastawienia na edukacje połączone siły sześciu uczelni przygotowały także coś dla graczy. Seria pokazów oraz wywiadów przedstawiających, jak wygląda życie zawodowego gracza i jak e-sport wygląda od zaplecza. Prelekcje prowadzone przez Michała Kudlińskiego oraz Mikołaja Siniackiego, komentatorów sportowych, wyjaśniały zawiłości ich pracy oraz to, jak muszą przygotowywać się przed każdym wystąpieniem, negując przekonanie, że wszystko robi się na „żywca”. Spoza polskiej sceny e-sportowej pojawił się zawodowy gracz w CS: GO Yaman „yam” Ergenekon, obecnie grający w Tainted Minds, ale szerzej znany z zespołu Renegades. Można mu było zadawać pytania, on sam także mówił jaką drogę musiał przejść by strzelanie się w multi stało się jego pracą.

Na festiwalu nie zabrakło zmagań na turnieju „Edu E-sport Cup” w wymienianej już grze, czyli CSie.

Dalej mieliśmy skok w przeszłość, ponieważ w Doomie z ’93 także został rozegrany turniej między odwiedzającymi. Doom był właśnie wstępem do kolejnych prelekcji dotyczących rozwoju technologii i oczywistej jej wpływu na e-sport. Właściciel marki Optimus w swoich wystąpieniach opisywał sposób tworzenia najnowocześniejszych komputerów oraz swoich prognoz na temat postępu informatycznego. Wspominał także o pomocy wyjścia naprzeciw dla profesjonalnych graczy, w końcu Optimus jest sponsorem Codewise Unicorns i AGO Esports.

Osobna strefa nazwana E-sport Point cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Poza turniejami odwiedzający mieli możliwość testowania różnych produktów oraz mogli zmagać się w przewidzianych przez organizatora konkursach. E-sport Point był zatem preludium do nadchodzącego Intel Extreme Masters i pokazało nam to, jak szybko kierunek e-sportowy rozwija się w Polsce.

źródło: informacje prasowe