Western Digital – pokaz dysków SN750 i SN500

Western Digital to jedna z najbardziej znanych marek produkujących dyski twarde i tym podobne peryferia. Popularne dyski SSD WD Black i Blue na dniach dostaną swoją kolejną iterację, a ja jako jeden z pierwszych w Polsce miałem okazję zobaczyć je na żywo. Jak się prezentują? Zapraszam do lektury.

Zacznijmy od samej lokalizacji pokazu.

New Meta Bar to lokal od graczy dla graczy. Jeśli jesteście fanami gamingu i alkoholowych napojów (albo herbaty), to śmiało polecam to miejsce. Komputery, ekrany do oglądania rozgrywek, automaty i planszówki czekają na chętnych odwiedzających. WD oraz organizatorzy imprezy – agencja Tabasco, wiedzą co dobre. Sam pokaz zajął około 40 minut, i dowiedzieliśmy się z niego sporo, przede wszystkim o nadchodzących nowych modelach Black oraz Blue. Sącząc herbatkę, niczym angielski dżentelmen, dałem się porwać opowieści o historii firmy i decyzjach jakie podjęto, aby znaleźć się w miejscu, w którym obecnie są.

Pora na konkrety.

A zaczynamy od najmocniejszego dysku w ofercie WD. Black SN 750 to obecnie prawdziwy kombajn mocy, dla najbardziej wymagających użytkowników – czyli graczy, streamerów i osób pracujących na ogromnych plikach – np. dla mojej skromnej osoby pracującej na nagraniach 4K. SN750 to dysk oferujący do 2TB pojemności, wyposażony w specjalny radiator pozwalający na osiągnięcie dużo lepszych wyników zapisu i odczytu, dzięki obniżeniu temperatury urządzenia. Według prezentacji, ma to zapewnić nawet pięciokrotnie dłuższy czas stabilnej pracy, w porównaniu do zwykłego SSD. Z ciekawych informacji, warto też wspomnieć o dodaniu specjalnego trybu pracy dysku, który pozwoli za pomocą specjalnego oprogramowania wyłączyć tryb najwyższej wydajności, w celu osiągnięcia większej stabilizacji, np. przy graniu w gry. Żeby nie być gołosłownym kilka statystyk od producenta:

  • Najwyższa prędkość odczytu do 3,470 MB/s dla modelu 2TB
  • Najwyższa prędkość zapisu do 3,000MB/s dla modelu 2TB
  • Współczynnik IOPS na poziomie 560,000 dla modelu 1 TB

O ile w przypadku WD Black mamy do czynienia z ewolucją, tak w przypadku WD Blue mówimy raczej o rewolucji.

Linia Blue to bardziej budżetowa wersja Black’ów. Bez radiatora i z nieco gorszymi osiągami, pozwala jednak nie wyniszczyć portfela swoją ceną. Do tej pory jednak seria Blue była dostępna jedynie na kontrolerze SATA. Teraz do sprzedaży w końcu trafi wersja PCI-e, która znacząco zwiększa wydajność sprzętu. Nowe dyski mają oznaczenie SN500 i oto jak prezentują się ich osiągi według benchmarków producenta:

  • Najwyższa prędkość odczytu do 1,700MB/s dla modelu 500GB
  • Najwyższa prędkość zapisu do 1,450MB/s dla modelu 500GB

Dyski te powinny zaspokoić wymagania wymagających użytkowników, którzy nie celują w wykręcanie ze sprzętu siódmych potów.

Po części prezentacyjnej nadeszła pora na poczęstunek i pogawędki o dyskach. Ostatnim punktem programu był turniej w Unreal Tournament, w którym nagrodą był dysk SN750 za pierwsze miejsce, oraz dwa dyski SN500 za drugie i trzecie. Z żalem informuję, że w ostatniej sekundzie meczu spadłem z podium, zajmując 4 lokatę. Mimo tego, zabawa była przednia, a atmosfera pokazu i imprezy na najwyższym poziomie. Mam nadzieję, że już niedługo będę mógł przetestować dla was nowe bestie od WD, aby zweryfikować jak sprawują się w prawdziwym boju.