Premiera dnia na Steam – Soviet City

Soviet City, produkcja małego niezależnego polskiego studia Chicken in The Corn jeszcze przed swoją premierą zdążyła wzbudzić kontrowersje, szczególnie (a raczej jedynie) u rosyjskiej części graczy. W Soviet City gracz wciela się w rolę burmistrza, a raczej mera sowieckiego miasta. Przy pomocy nacisków aparatu władzy ma zbudować kolejną rosyjską potęgę. Ważnym aspektem gry jest terror, który pozwala panować nad ludnością, ale może też doprowadzić do rebelii.

[youtube https://youtu.be/eubXYCn5bjE]

Od kilku dni forum gry na platformie Steam ugina się od postów wyprowadzonych z równowagi rosyjskich graczy:

„Autor poszedł w wersje pełną rusofobii, klepiąc sierp i młot oraz słowo >sowiecki< wszędzie. Czy to chęć utworzenia burzy wokół gry, lub po prostu nienawiści do Sowietów – nie wiem.” – pisze DooD.

„Przypuszczam, że deweloper jest polakiem, więc ma rusofobię we krwi. Osobiście mam zamiar znaleźć sposób, aby zgłosić tę grę do Valve jako obraźliwą i rasistowską. EDIT: Zgłoszone za rasizm.” – pisze na steamowym forum Rosjanin „akhsavi” 

Na forum pojawiły się również głosy nawołujące do masowego zgłaszania producji do Valve:

„Drogi supporcie Valve. Jako Rosjanin wierzę, że ta gra dyskredytuje sowiecką przeszłość Rosji (jako byłego Związku Radzieckiego) i daje fałszywe świadectwo życia w ZSRR i prezentuje rusofobię jako główny element gry. Wierzę, że takie podejście nie powinno być tolerowane, nie ma gier na Steamie o „złym” życiu w USA, Europie czy w jakimkolwiek innym kraju lub kontynencie. Wspieranie takich gier i pozwolenie na ich sprzedaż w Steamie pokazuje Valve jako część rasistowskiego podejścia wobec określonej grupy osób. Usunąć to.”

Mimo że o grze wiemy niewiele, a autor sam jest oszczędny w słowach na temat mechanik gry – trzymam mocno kciuki za Soviet City i wierzę że głosy oburzonych graczy zza wschodniej przyniosą skutek odwrotny do zamierzonego napędzając sprzedaż produkcji.

Aktualizacja:
Paweł Słabiak, autor gry, odniósł się do oskarżeń rosyjskich graczy:

Moją największą inspiracją było Simcity 3000 (z kataklizmami, które są najlepszą cechą gry) połączone z zarządzaniem ludźmi (jak w Prison Architect). Próbowałem stworzyć grę, która będzie opierać się na terrorze i propagandzie ZSRR. Wtedy nagle wydarzyło się coś kompletnie zabawnego!

Na moim kanale YouTube, Steam GreenLight i steamowej stronie zrzeszającej fanów pokazały się osoby z Rosji. Kiedy zaczynałem tworzyć moją grę, nie planowałem urazić nikogo tej narodowości. Moja gra zawiera budynki z Polski, Rosji, Kuby, czy nawet Estonii. Niestety odzew ze strony Rosjan był o wiele gorszy niż mogłem się kiedykolwiek spodziewać. Nawet niektórzy gracze zza wschodniej granicy zapowiedzieli że kupią grę, wystawią negatywną recenzję i ją zwrócą bezzwłocznie. To był najgorszy dla mnie scenariusz – złe oceny i żadnych pieniędzy na koncie. Napisałem do kuratora Steam prośbę/petycję, aby zablokować możliwość zwrotów na terenie Rosji. Niestety Steam odrzucił mój wniosek. Byłem strasznie zagubiony i zastanawiałem się co począć. Wpadłem na dobry pomysł.

Chcę pokazać wszystkim mój sposób na walkę z hejterami. Stworzyłem w mojej grze “Drukarnię”, która pozwoli Ci tworzyć “Propagandę”. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć swoją elokwentną wypowiedź, musi spędzić conajmniej dwie godziny w grze. Dodam również śmieszne krótkie recenzje ze strony Steam. Nie chce prowokować tylko negatywnych recenzji – liczę również na pozytywne oceny.

Grę będziecie mogli zakupić tutaj: http://store.steampowered.com/app/432250/ – premiera za kilka godzin.

Soviet-City-6