Soviet City, produkcja małego niezależnego polskiego studia Chicken in The Corn jeszcze przed swoją premierą zdążyła wzbudzić kontrowersje, szczególnie (a raczej jedynie) u rosyjskiej części graczy. W Soviet City gracz wciela się w rolę burmistrza, a raczej mera sowieckiego miasta. Przy pomocy nacisków aparatu władzy ma zbudować kolejną rosyjską potęgę. Ważnym aspektem gry jest terror, który pozwala panować nad ludnością, ale może też doprowadzić do rebelii.

Od kilku dni forum gry na platformie Steam ugina się od postów wyprowadzonych z równowagi rosyjskich graczy:

„Autor poszedł w wersje pełną rusofobii, klepiąc sierp i młot oraz słowo >sowiecki< wszędzie. Czy to chęć utworzenia burzy wokół gry, lub po prostu nienawiści do Sowietów – nie wiem.” – pisze DooD.

„Przypuszczam, że deweloper jest polakiem, więc ma rusofobię we krwi. Osobiście mam zamiar znaleźć sposób, aby zgłosić tę grę do Valve jako obraźliwą i rasistowską. EDIT: Zgłoszone za rasizm.” – pisze na steamowym forum Rosjanin „akhsavi” 

Na forum pojawiły się również głosy nawołujące do masowego zgłaszania producji do Valve:

„Drogi supporcie Valve. Jako Rosjanin wierzę, że ta gra dyskredytuje sowiecką przeszłość Rosji (jako byłego Związku Radzieckiego) i daje fałszywe świadectwo życia w ZSRR i prezentuje rusofobię jako główny element gry. Wierzę, że takie podejście nie powinno być tolerowane, nie ma gier na Steamie o „złym” życiu w USA, Europie czy w jakimkolwiek innym kraju lub kontynencie. Wspieranie takich gier i pozwolenie na ich sprzedaż w Steamie pokazuje Valve jako część rasistowskiego podejścia wobec określonej grupy osób. Usunąć to.”

Mimo że o grze wiemy niewiele, a autor sam jest oszczędny w słowach na temat mechanik gry – trzymam mocno kciuki za Soviet City i wierzę że głosy oburzonych graczy zza wschodniej przyniosą skutek odwrotny do zamierzonego napędzając sprzedaż produkcji.

Aktualizacja:
Paweł Słabiak, autor gry, odniósł się do oskarżeń rosyjskich graczy:

Moją największą inspiracją było Simcity 3000 (z kataklizmami, które są najlepszą cechą gry) połączone z zarządzaniem ludźmi (jak w Prison Architect). Próbowałem stworzyć grę, która będzie opierać się na terrorze i propagandzie ZSRR. Wtedy nagle wydarzyło się coś kompletnie zabawnego!

Na moim kanale YouTube, Steam GreenLight i steamowej stronie zrzeszającej fanów pokazały się osoby z Rosji. Kiedy zaczynałem tworzyć moją grę, nie planowałem urazić nikogo tej narodowości. Moja gra zawiera budynki z Polski, Rosji, Kuby, czy nawet Estonii. Niestety odzew ze strony Rosjan był o wiele gorszy niż mogłem się kiedykolwiek spodziewać. Nawet niektórzy gracze zza wschodniej granicy zapowiedzieli że kupią grę, wystawią negatywną recenzję i ją zwrócą bezzwłocznie. To był najgorszy dla mnie scenariusz – złe oceny i żadnych pieniędzy na koncie. Napisałem do kuratora Steam prośbę/petycję, aby zablokować możliwość zwrotów na terenie Rosji. Niestety Steam odrzucił mój wniosek. Byłem strasznie zagubiony i zastanawiałem się co począć. Wpadłem na dobry pomysł.

Chcę pokazać wszystkim mój sposób na walkę z hejterami. Stworzyłem w mojej grze “Drukarnię”, która pozwoli Ci tworzyć “Propagandę”. Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć swoją elokwentną wypowiedź, musi spędzić conajmniej dwie godziny w grze. Dodam również śmieszne krótkie recenzje ze strony Steam. Nie chce prowokować tylko negatywnych recenzji – liczę również na pozytywne oceny.

Grę będziecie mogli zakupić tutaj: http://store.steampowered.com/app/432250/ – premiera za kilka godzin.

Soviet-City-6