Polaris Sector – rozwijamy kosmiczne cywilizacje.

Polaris Sector to nowy tytuł wydany przez Slitherine Ltd, a wyprodukowany przez SoftWarWare, pozwalający przejąć kontrolę na jedną z ras w drodze ku kolonizacji nowych planet i systemów gwiezdnych. Gra swoją premierę miała 22 marca na usłudze Steam.

Gameplay.
W strategiach takich jak ta, zawsze warto najpierw dogłębnie przejść samouczek, niż od razu rzucać się w normalną rozgrywkę. Sam tutorial dość sprawnie wprowadza nas we wszystkie mankamenty gry, począwszy od sterowania, do samego zarządzania planetami, jednostkami i produkcją. Warto przygotować się na masę czytania, tekstów opisujących cały świat gry jest bardzo dużo, co jest plusem, bo można dowiedzieć się różnych ciekawostek, ale niestety gra nie jest przetłumaczona na język polski, co może być dla niektórych problemem.

Po zaliczeniu samouczków możemy przejść do normalnej rozgrywki. Zaczynamy ją wybierając typ galaktyki, w której chcemy grać, oraz rasę, którą chcemy grać. Wybór galaktyk jest dość bogaty, od spiralnych, przypominających drogę mleczną, do standardowych kwadratowych mapek. Ras natomiast mamy 9. Każda z nich ma dokładny opis fizjologii, historii i kultury. Wszystkie rasy posiadają pewne cechy, np szybkość asymilacji obcych, lub wpływ na koszty utrzymania floty. Każdą z tych cech można zmienić za pomocą punktów, a co za tym idzie dostosowac do swoich potrzeb.

PS to gra typu 4x, w której największy nacisk kładzie się na eksploracje, ekspansję, eksterminację i eksploatacje. Rozwijamy w niej swoje statki kosmiczne(które możemy sami projektować!), tworząc jak najlepszą flotę, eksplorujemy wybraną galaktykę, aby kolonizować nowe planety i pozyskiwać z nich surowce, czy atakujemy inne rasy, aby je zniewolić. Musimy prowadzić badania naukowe, aby móc przejmować kolejne planety, za pomocą wcześniej niedostępnej technologii. Polaris Sector bardzo przypomina w tej kwestii Civilization, która opiera się na tych samych zasadach. Nie obyło się jednak bez wad. Eksploracja jest dość nużąca, walka średnio rozbudowana, różnorodność planet bardzo ograniczona.

polaris_review_galaxymap_large

Technicznie.
Polaris od technicznej strony jest dość prostą grą. Nie mamy tutaj graficznych wodotrysków, które wymagałyby od naszego sprzętu dużej mocy obliczeniowej. Jednak wszystko jest czytelne i utrzymane w stylistyce Sci-Fi. Gra również nie zajmuje wiele miejsca na dysku. W dobie gier po 60GB, Polarisowe 3,7GB to bardzo mało. Wymagania sprzętowe prezentują się tak, ale myślę, że gra ta będzie działać też na dużo starszym sprzęcie.

pswymagania

Podsumowanie.
Nie jestem wielkim fanem kosmicznych strategii, dlatego możliwe, że nie w pełni doceniłem Polaris Sector. Gra jest rozbudowana i widać, że twórcy włożyli bardzo wiele w jej dopracowanie. Nie obyło się jednak bez wad. Jestem przekonany, że dla osób, które lubią powolne rozwijanie swojej cywilizacji, ta gra będzie idealna.