Just Sing – czy może jednak struggle to sing?

Just Sing to nowa gra karaoke od Ubisoftu, która premierę miała 6 września 2016 roku. Z tego co mi wiadomo, jest to druga po Sing Starze gra na platformę Sony umożliwiająca zabawę w wokalistę.

“Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi” śpiewał Maciej Stuhr w Opolu w ‘77 roku… I ja też chciałem śpiewać. Właśnie, chciałem…  Bo tak naprawdę na chceniu, moja przygoda z Just Sing, się kończy.

Po wsadzeniu płyty do PS4, od razu postanowiłem odpalić grę i nie czekać prawie godziny lekcyjnej, aż łaskawie, zamulone serwery Sony pozwolą mi pobrać,  kilkaset megabajtów update’u.
Jak się okazało –  to był strzał w dziesiątkę! Pobrałem aplikację z App Store i zacząłem moją, niestety dość krótką, przygodę z grą.

Gra w trybie offline proponuje zbiór kilkudziesięciu piosenek, których listę umieszczam na samym dole tej recenzji. Decyzja była prosta: włączam tryb imprezy, odpalam aplikację – szybka zmiana ustawień, tak aby jednak nie przekazywać obrazu z kamery na ekran telewizora i mogłem zacząć robić to, co lubię robić najbardziej.

“Oh darling daaaaarling stand, by meeeee” rozbrzmiewało w całym mieszkaniu. Zainteresowana tym co wyje tak, jakby było podłączone do respieratora, i grożąca tym, że wyłączy korki, dziewczyna przyszła zobaczyć co się dzieje.
Jako, że znała już poprzednie produkcje, od razu zapytała co to za gra i czy śpiewam poprzez aplikację, tak jak to było w Sing Starze. Odpowiedziałem, że tak – sam dokończyłem piosenkę, a ona w między czasie pobrała Just Sing na swojego iPhone’a.

I tutaj dochodzimy do pierwszego problemu – jej iPhone 5 nie jest wspierany przez aplikację, przez co nie działa ona poprawnie. Zanim udało nam się zaśpiewać coś razem, minęło dobre 20 min, bo aplikacja, jako niekompatybilna ostrzega, że może nie działać poprawnie… I nie działa. Jeśli więc zastanawiacie się nad zakupem gry, proponuje wyjść ze sklepu również z najnowszym telefonem, bo może czekać was w domu przykra niespodzianka. Nie zapomnijcie też dokładniej selekcjonować znajomych, bo zawsze może okazać się, że część z nich będzie zmuszona patrzeć smutno na resztę świetnie bawiących się gości.

Gdy w końcu udało się zaśpiewać kilka piosenek a aplikacja, po raz kolejny, odmówiła posłuszeństwa, postanowiłem zainstalować update, który oferuje nam wydawca.

NAJGORSZA.
DECYZJA.
EVER.

Po aktualizacji zyskujemy dostęp do biblioteki 1000 piosenek – przynajmniej tak twierdzi Ubisoft na pudełku gry. Niestety, moja lista nie poprawiła się ani trochę. Za to w sklepie, znaleźć można dwie paczki piosenek Disneya – po 5 lub 15 sztuk, przy czym cena tej większej to 42 zł. Dostajemy również dostęp do całej społeczności gry, gdzie każdy może nagranie swojej piosenki wrzucić do sieci, a inni mogą oglądać i oceniać występy. Pamietajcie też żeby zaopatrzyć sie w przedłużacz i duża ilość ładowarek. Apka zżera baterie szybciej niż Pac-Man białe kulki.

I to w zasadzie tyle, co zostaje nam z Just Sing, ponieważ przy próbie odpalenia jakiejkolwiek piosenki otrzymujemy błąd, który jest widoczny przez sekundę. Jest on na tyle upierdliwy, że nie da się go zatrzymać nawet na chwilę, żeby chociaż dowiedzieć się dlaczego nie możemy zaśpiewać żadnej z piosenek. Dopiero po nagraniu wszystkiego na telefonie udało mi się dojść do tego, że gra pobiera listę piosenek i prosi, aby poczekać aż wszystko zostanie ukończone.

No i tak czekam, dwie godziny – teraz już właściwie trzy. Stwierdziłem, że może warto będzie przeinstalować grę, ale niestety historia lubi się powtarzać i wróciłem z Just Sing po punktu wyjścia. Napisałem do supportu Ubi, jednak ostatni raz gdy robiłem to, przy okazji Far Cry’a 4, czekałem ponad 2 tygodnie na odpowiedź. Dlatego też, aby ostrzec Was,  publikuje ten tekst już teraz – może ktoś z Was zaoszczędzi sobie trochę nerwów i 150 zł (w zależności od sklepu)

W zasadzie, nie wiem jak ocenić tę produkcję. Póki działała, dała mi masę zabawy – ale potem wszystko popsuła poprzez nieudolność developerów i brak działu QA.

Plusy:
+ Dużo zabawy.
+ Dużo fajnej, jak na mój gust, muzyki.
+ możliwość nagrania swojego wykonania i upublicznienia go (lub i nie ;))
+ Aplikacja jest o niebo lepsza od tej z Sing Stara – między innymi dlatego, że pokazuje tekst – więc jeśli jesteś kretem, tak jak ja, nie musisz stać blisko telewizora, aby wiedzieć co śpiewasz 😉

Minusy:
– Aplikacja nie jest kompatybilna z popularnymi telefonami.

– Aplikacja zjada baterię w zastraszającym tempie.

– Najważniejsza część gry nie działa, nawet po najnowszym update.
– Pomimo informacji, że wystarczy mikrofon na usb – mikrofony od Sing Stara nie są kompatybilne.
– Zestaw słuchawkowy od Sony powoduje okropnie duże opóźnienia, a gdy podejdzie się zbyt blisko telewizora okropne sprzężenie i katorgę dla uszu.
– Ubisoft nie dba o jakość swoich produktów (ale to chyba żadna niespodzianka).
– Brak jakichkolwiek polskich utworów

No i obiecana lista utworów:

All About That Bass – Meghan Trainor
Drag Me Down – One Direction
What Do You Mean? – Justin Bieber
I Want To Break Free – Queen
Chandelier – Sia
Love Me Like You Do – Ellie Goulding
One More Night – Maroon 5
Radioactive – Imagine Dragons
Can’t Feel My Face – The Weekend
I Love Rock ‘N’ Roll – The Arrows
All Of Me – John Legend
Baby One More Time – Britney Spears
I Will Survive – Gloria Gaynor
Colors of the Wind – Disney`s Pocahontas
I Want You Back – Jackson 5
Kryptonite – 3 Doors Down
Rude – MAGIC!
Stand By Me – Ben.E.King
Take On Me -a.ha
The Fox – Ylvis

Resztę piosenek (których oczywiście nie mogłem sprawdzić) znajdziecie pod tym linkiem: http://just-dance.ubisoft.com/en-US/games/titles/just-sing.aspx