Utopijny świat Dreams. Kreator snów we wczesnym dostępie na PS4

Fani Little Big Planet i Tearaway mogą się cieszyć kolejnym ciekawym tytułem od studia Media Molecule. Pięknie podany sandbox Dreams w wersji early access daje możliwości stworzenia swoich wymarzonych, utopijnych kreacji.

Dreams to niezwykły kreator snów.

Nasza przygoda z Dreams zaczyna się w świecie tytułowych snów, które sami musimy stworzyć. Wszystko, co powstanie jest zależne tylko od naszej wyobraźni, która zarazem staje się częścią ogromnej społeczności online. Biblioteka przeróżnych kreacji oferowanych przez studio Media Molecule i graczy jest na tyle duża, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Pierwsze kroki dołączenia do kreatywnej społeczności.

Twórcy gry zadbali o dobre wprowadzenie nas w świat Dreams. Przekazują nam idee i przede wszystkim szeroką wiedzę z zakresu projektowania. Świetne, lecz długie samouczki pokazują mechanikę i nieograniczone możliwości projektowe. Możemy tworzyć to, na co mamy ochotę w danej chwili — gry, muzykę, animację, sztukę i łączyć je ze sobą na przeróżne sposoby.

Dreams
Możemy również udekorować naszą przestrzeń prywatną – jak kokpit w Little Big Planet.

W Dreams jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia!

Świetnym zabiegiem było stworzenie postaci, która odgrywa rolę nie tylko słodkiego sennego stworka, ale również kursora, za pomocą którego możemy manipulować naszym snem. Na początku rozgrywki możemy wybrać odpowiedniego dla nas stworka — oczywiście potem możemy go zmienić.

Kolejnym dobrym aspektem przyjemnego projektowania jest prosty i wygodny interfejs. Intuicyjne i łatwe w obsłudze menu nie sprawi nikomu większego problemu. Twórcy nie zapomnieli również o dodaniu trybu fotograficznego, dzięki czemu możemy dzielić się swoimi kreacjami ze znajomymi nie posiadającymi gry.

Surfowanie po snach.

Dzięki wspomnianej wcześniej społeczności mamy ogrom różnych kreacji, które mogą nas zainspirować do stworzenia własnego wymarzonego świata, którym my możemy później inspirować kolejnych graczy! Gra pozwala na oglądanie, testowanie, lajkowanie i komentować poczynań innych. Filtry w menu pozwalają na selekcję snów w wybranej przez nas tematyce, co pozwoli skupić się na konkretnych dziedzinach projektowania.

Dreams
Niektórzy gracze świetnie odwzorowują znane nam już gry czy filmy.

Trzeba usiąść na spokojnie.

Dreams nie jest tytułem na krótkie posiedzenia z padem. Gra wymaga skupienia i zapoznania się dokładniej z funkcjami, które ma nam do zaoferowania. Wcześniej nie miałam styczności z projektowaniem gier czy animacji 3D i jest to dla mnie super doświadczenie. Mogę nie tylko grać w gry, ale je również tworzyć. Początkowym problemem było dla mnie połączenie powietrznego sterowania z tworzeniem obiektów. Na szczęście, można przyzwyczaić się do niego w jeden wieczór. No i oczywiście ilość samouczków. Są one niesamowicie przydatne i świetnie przedstawione, ale w pewnym momencie zaczęłam się nimi męczyć i moja chęć do projektowania super rzeczy malała.

Jestem tylko ciekawa czy faktycznie (i kiedy!) doczekamy się pełnej wersji gry, skoro od pierwszej zapowiedzi niedługo miną cztery lata…  Obecnie tytuł dostępny jest w PlayStation Store we wczesnym dostępie. Możecie zakupić go tutaj.