Niespełna 3 lata po swojej światowej premierze, Demokracja 3 z hukiem wleciała do portfolio rodzimego wydawcy. CDP.PL dostarczył do nas pudło z grą wypełnione po brzegi dodatkami których próżno szukać w innych wydaniach gier.
Democracy 3 to turowa strategia ekonomiczna, kontynuacja wydanej w 2007 roku Democracy 2. Gra światową premierę miała w październiku 2013 roku, jednak pod koniec kwietnia bieżącego roku CDP.pl uraczyło nas polskim wydaniem o wdzięcznie brzmiącej nazwie Demokracja 3: Edycja (Nie)Parlamentarna.
W trzeciej części gry pod względem fabularnym niewiele się zmieniło. Kolejny raz wcielamy się w przywódcę demokratycznego państwa, a naszym zadaniem jest takie podejmowanie decyzji, aby zadowolić społeczeństwo i utrzymać się przy władzy. Każda decyzja gracza ma wpływ na przyszłe wydarzenia i wywołuje pozytywne lub negatywne konsekwencje. Najciekawszym aspektem (oprócz ficzycznych dodatków, które znajdziemy w pudełku) tego wydania jest jednak polska modyfikacja przygotowana przez Dariusza Michalskiego, redaktora i dziennikarza w przeszłości pracującego w pismach „Top Secret”, „Gambler”, „Komputer Świat Gry”, a obecnie współpracującego z miesięcznikiem „Pixel”.
Razem z grą, otrzymujemy również specjalnie przygotowany na potrzeby polskiej edycji dodatek "Dobra zmiana", tak opisywany przez CDP.PL:
Polska polityka zmieniła kurs i podziękowała ekipie, która trwała przy władzy przez ostatnie lata. Suweren w wyborach powiedział „Nie!” i teraz masz szansę zrealizować jego wolę. Możesz przejąć media, "usprawnić" Trybunał Konstytucyjny, obłożyć podatkiem banki i obsadzić stanowiska w służbie publicznej zaufanymi ludźmi o wysokich kwalifikacjach moralnych. Niech opozycja wścieka się na „republikę kolesiów” i „państwo totalitarne”. Wyborca z radością przyjmie program 500+. Chyba że masz zupełnie inny program. W końcu to Ty określasz, co jest wolą suwerena i wypełnisz treścią hasło: „Dobra zmiana”!
Warto również wspomnieć, że "Dobra Zmiana" to pierwszy ze specjalnie przygotowanych przez CDP scenariuszy, a kolejne sukcesywnie będą pojawiały się w warsztacie Steam.
Pierwsze informacje o zawartości gry w polskim wydaniu odebrałem jako żart.
Może dlatego, że pierwszą informację jaka do mnie dotarła w związku z zapowiedzianą grą znalazłem na stronie ASZDziennika. Sama zawartość pudełka które do nas dotarło wywołała duży uśmiech na mojej twarzy – ogromna inspiracja aktualnymi wydarzeniami z polskiej sceny politycznej sprawia że otrzymaliśmy wydanie jakiego mogą nam pozazdrościć gracze w innych (bardziej normalnych, jeśli chodzi o sferę polityczną) krajach.
W pudełku, oprócz fizycznych dodatków (o tym niżej) znajdziemy kod Steam uprawniający nas do pobrania gry w pełnej, polskiej wersji językowej wraz z trzema wydanymi dotychczas DLC: Klony i Drony, Ekstremizm oraz Inżynieria Społeczna. Oficjalne spolszczenie wykonane jest poprawnie – autorzy nie ustrzegli się drobnych literówek, niektórym tekstom zdarza się wychodzić poza ramki – ale są to sytuacje na tyle sporadycznie występujące, że nie psują przyjemności z rozgrywki.
Dobra zmiana?
Sama modyfikacja, reklamowana jako "Realistyczny symulator polityczny" i pozwalająca kierować polskim rządem pozostawia pewien niedosyt – udało mi się ją bez problemu odpalić dopiero po około tygodniu od premiery dodatku – wcześniej gra wyrzucała mnie do pulpitu za każdym razem, kiedy chciałem przejść do trzeciej tury rozgrywki. Możliwość podejmowania decyzji w takich kwestiach jak Trybunał Konstytucyjny, wiek emerytalny czy ustawa 500+ dodają rozgrywce uroku, ale odnoszę wrażenie że autor do końca nie przemyślał swoją modyfikację – znajdziemy tutaj takie kwiatki jak alkohol od 21 roku życia i dług w stosunku do PKB na poziomie 190%. O braku polskich partii politycznych i losowych nazwiskach ministrów nie wspominając.
Mam nadzieję, że autor, w kolejnych modyfikacjach zapowiedzianych przez CDP weźmie sobie do serca uwagi graczy wyrażających swoją opinię na oficjalnym forum Steam, jak również ustrzeże się błędów powodujących crashowanie gry. Potencjał drzemiący w modyfikacjach oddających realia naszej aktualnej sytuacji polityczej jest ogromy, i mam nadzieję że nie zostanie zmarnowany przez małe, irytujące błędy i nierealistycze sytuacje występujące obecnie w "Dobrej zmianie".
Dodatki
Czym specjalna, kolekcjonerska edycja gry byłaby bez fizycznych dodatków? Tutaj wydawca stanął na wysokości zadania i wypełnił pudło zawartością idealnie oddającą tematykę produkcji od Positech Games i nawiązującą do realiów polskiego, politycznego podwórka. Wraz z zakupioną grą otrzymacie:
- płytę CD z grą oraz ścieżką dźwiękową
- Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej
- przedruk nieopublikowanego przez rząd Beaty Szydło wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 roku
- dwie naklejki – "Najgorszy sort" i "Dobra zmiana"
- drukowaną instrukcję do gry
Czy warto zainteresować się Demokracją 3 w Edycji (Nie)parlamentarnej? Według mnie jak najbardziej tak! Wydanie Demokracji 3 przez CDP.pl spotkało się ze skrajnymi opiniami graczy – od chęci zarobku na fali aktualnych wydarzeń w kraju, po upolitycznienie i stawanie po jednej ze stron rządowego konfliktu. Wydawca jednak zrobił to z ogromną klasą, a dodatkowe scenariusze i fizyczne dodatki w niskiej cenie świadczą o dużej pracy, jaką włożono w wykonanie polskiej wersji produkcji.
Grę Demokracja 3: Edycja (Nie)parlamentarna możecie zakupić na stronie wydawcy, firmy CDP.pl.