20 urodziny serii Tom Clancy’s Rainbow Six

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege to gra, która od 3 lat przyciąga wielu graczy na długie godziny. Dla części jest to pierwsze spotkanie z serią, która 21 sierpnia 2018 roku świętowała swoje dwudziestolecie.

Wszystko zaczęło się od Tom Clancy’s Rainbow Six – gry stworzonej na bazie twórczości amerykańskiego pisarza, Toma Clancy’ego.

Akcja została osadzona na przełomie lat 1999/2000, a jednostka Rainbow została powołana w celu odbijania zakładników, obrony rezydencji przed terrorystami posługującymi się bronią biologiczną. Ich celem było zmniejszenie naszej populacji do liczby 500 000 osób za sprawą rozprzestrzenienia wirusa Ebola i ograniczeniem dostępu do szczepionek. Z czasem zespół Rainbow został przekształcony w oddział wojskowy biorący udział m.in. w rosyjsko – chińskiej wojnie na Syberii. Skład tworzyli żołnierze z krajów przynależnych ówcześnie do NATO, jedynym wyjątkiem jest izraelska operatorka Ayane Yacoby specjalizująca się w cichych zabójstwach. Jej obecność jest efektem sojuszu amerykańsko – izraelskiego.

Chociaż założycielem jednostki Rainbow Six jest John Clark, były agent CIA oraz żołnierz Navy Seals, oddział powstał z polecenia prezydenta USA, Jacka Ryana seniora. Z kolei dowódcą oddziału jest Ding Chavez – przedstawiciel amerykańskiej armii, siódmej dywizji piechoty oraz CIA.

Nazwa Rainbow jest nie tylko nawiązaniem do wielokulturowości członków zespołu, ale także do planów strategicznych z czasów I wojny światowej kodowanych za pomocą różnych kolorów.

Rainbow 1 polegał na ochronie Stanów Zjednoczonych i zachodniej półkuli. W tamtym czasie USA nie miało żadnych sojuszników. Drugi i czwarty plan były identyczne jak pierwszy, jednak z tą różnicą, że Stany Zjednoczone będą sprzymierzone z Francją i Wielką Brytanią. Z kolei czwarty poszerzał misję o obronę zachodniej półkuli.

Rainbow 3 to powtórzenie planu pomarańczowego czyli skoncentrowaniu walk na jednym froncie. Rainbow 5 miała stać się podstawą amerykańskiej strategii podczas drugiej wojny światowej. Zakładała, że Stany Zjednoczone były sprzymierzone z Wielką Brytanią i Francją i zapewniły wsparcie ofensywne amerykańskim oddziałom w Europie, Afryce lub obu. Natomiast Six jest amerykańskim określeniem na dowódcę jednostki.

Gra Tom Clancy’s Rainbow Six ukazała się 21 sierpnia 1998 roku na komputerach osobistych.

Z czasem tytuł trafił na Nintendo 64, Sony PlayStation, Game Boy Color, komputery Mac i konsolę Sega Dreamcast. Od 2009 roku gra jest dostępna na PlayStation Store na PlayStation 3, PlayStation Portable i PlayStation Vita.

Cechą charakterystyczną produkcji było to, że akcja skłaniała graczy do cichej eliminacji, celny strzał w głowę zabijał od razu, a jeśli zastrzeliliśmy sojusznika, ten nie odradzał się po chwili, by ponownie uczestniczyć w misji. Ponadto bardzo ważnym elementem było planowanie i opracowanie taktyki, dlatego gra oferowała trójwymiarowy plan architektoniczny budynku, a przed rozpoczęciem zadania braliśmy udział w odprawie przybliżającej nam opis misji.

Do 2015 roku ukazało się 8 gier, do których powstało w sumie 7 dodatków. Dodatkowo jedna z nich – Tom Clancy’s Rainbow Six: Shadow Vanguard ukazała się wyłącznie na iOSie i Androidzie. Ostatnią fabularną odsłoną jest Tom Clancy’s Rainbow Six Vegas 2 z 2009 roku.

1 grudnia 2015 roku ukazało się Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege, które powstało po anulowaniu projektu Tom Clancy’s Rainbow Six: Patriots, nad którym pracowało 150 osób. W styczniu 2018 roku w ramach ograniczonego czasem trybu, do gry trafiła fabularna mini-kampania nosząca nazwę Outbreak.

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege liczący dziś ponad 35 milionów zarejestrowanych graczy, będący jedną z popularniejszych produkcji w świecie e-sportu, został zapoczątkowany przez 25 deweloperów pracujących nad poprzednim tytułem.