10 lat Minecraft

Niespełna dziesięć lat minęło od pierwszego publicznego pokazu testowej wersji produkcji stworzonej przez Markusa Perssona. Minecraft szturmem zdobył serca graczy na całym świecie — szczególnie dużą rolę odegrały tutaj YouTube, Facebook czy Reddit.

Persson rozpoczął prace nad Minecraftem 10 maja 2009 r.

Siedem dni później pierwsza wersja gry ujrzała światło dzienne. Notch, który w czasie początkowego rozwoju Minecrafta pracował na cały etat, zdecydował się ograniczyć dotychczasową pracę i skupić na swoim projekcie. We wrześniu 2010 roku Persson wraz ze znajomym założył z pieniędzy zarobionych ze sprzedaży Minecrafta własne przedsiębiorstwo i do prac nad grą zatrudnił kolejne cztery osoby: Jensa Bergenstena, Daniela Kaplana, Jakoba Porsera oraz Markusa Toivonena.

Minecraft z fazy beta wyszedł 18 listopada 2011 r.

Premiera tytułu odbyła się na konwencie fanów gry — MineCon. Nie był to jednak gotowy produkt. Twórcy obiecywali dalsze aktualizacje i nowe elementy, które miały być wydawane tak długo, jak długo Minecraft będzie mieć aktywnych użytkowników. 1 grudnia 2011 roku Persson zdecydował się ustąpić z funkcji głównego programisty Minecrafta, a jego dotychczasową rolę przejął Jens Bergensten. W połowie września 2014 roku firma Mojang AB została zakupiona przez Microsoft za kwotę 2,5 mld dolarów amerykańskich.

Minecraft głęboko zakorzenił się w światowej popkulturze.

Do maja 2012 w serwisie YouTube umieszczono ponad 4 miliony filmików związanych z tytułem! Badania przeprowadzone przez Annenberską Szkołę Komunikacji na Uniwersytecie Pensylwanii wykazały, że jedna trzecia graczy dowiedziała się o tytule właśnie przez filmiki w Internecie. Odniesienia do Minecrafta pojawiały się również w wielu grach komputerowych, między innymi w Torchlight II, Borderlands 2, Choplifter HD, Super Meat Boy, The Elder Scrolls V: Skyrim, The Binding of Isaac, The Stanley Parable czy FTL: Faster Than Light. Nawiązania do tytułu możemy znaleźć także w takich serialach jak Rick&Morty, Simpsonowie czy South Park.

To, co każdy fan tytułu wyprodukowanego przez Mojang powinien mieć na swojej geekowskiej półce to gadżety Minecrat.

W sklepach internetowych znajdziemy ubrania czy zabawki wzorowane na kreatury z gry. W marcu 2013 Mojang podpisało umowę z Egmont Group, wydawcą książek dla dzieci. Dzięki temu, w księgarniach możemy natrafić także na książki opisujące przygody bohaterów tytułu, poradniki oraz swoiste „mobestiariusze” zawierające mnóstwo informacji na temat zwyczajów, środowiska życia oraz cech charakterystycznych wszystkich stworzeń odkrytych jak dotąd w Minecrafcie. Szczególną popularnością wśród dzieciaków cieszą się także piankowe przedmioty używane przez głównego bohatera gry.

Obecnie właścicielem tytułu jest Microsoft.

Dzięki temu możemy być pewni, że Minecraft, który do tej pory sprzedał się w blisko 150 milionach kopii, będzie jeszcze przez długi czas wspierany. A jeśli jeszcze nie mieliście okazji zagrać w tą kultową już grę, teraz nadarza się najlepsza okazja — każdy abonent usługi Microsoft Game Pass może pobrać ją zupełnie za darmo.