Witaj obywatelu. Mamy nadzieję, że życie upływa Ci miło i przyjemnie. Cieszymy się, że jesteś przykładem dla innych. Twoje zachowania nie pozostaną niedocenione. Dzięki takim jak Ty jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszej społeczności! Dziękujemy!

Liberated w swojej wizji przyszłości przedstawia świat inwiglowany, w którym to ruchy mieszkańców są analizowane na każdym kroku. Jeśli nie wrzucasz postów na social-media, to coś z Tobą jest nie tak. Próbujesz płacić gotówką, a nie kartą, by nie zostawić po sobie śladu? To podejrzane.

Liberated przedstawia świat, w którym jeśli nie jesteś szczęśliwy, to stanowisz problem dla społeczeństwa.

Za dobre uczynki możesz usuwać swoje błędy. Program ten miał na celu zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu po tragicznym zamachu terrorystycznym na szkołę, w którym życie straciło mnóstwo młodych ludzi. Jak jednak łatwo się domyślić, system ten szybko stał się nadużywany, wyłapując tych, którzy niczym nie zawinili. Grupa buntowników, nazywająca siebie Liberated, chce przedstawić prawdę o poczynaniach rządu. Za produkcję odpowiada rodzime studio Atomic Wolf, a tytuł został wydany przez L.INC i Walkabout.

I tym właśnie jest Liberated, opowieścią o wizji przyszłości, w której rząd chciał zapewnić bezpieczeństwo społeczeństwu.

Historia przedstawiona jest w formie czterech komiksów, której poznanie w pełni zajęło około 5 godzin. Fabuła przedstawiona jest z perspektywy kilku postaci, co pozwala zapoznać się z motywacjami obu ugrupowań i samemu wyrobić sobie opinię na temat tego, kto ma rację. Tytuł jednak nie pozwala w większym stopniu wpływać na przedstawioną opowieść. Wizualnie prezentuje się bardzo przyzwoicie, chociaż według mnie obraz na Switchu był momentami zbyt rozmazany, przez co miewałem problemy z rozczytaniem dialogów. Dużo większy zarzut mam do elementów gameplayu, które graficznie prezentowały się po prostu kiepsko. Rozmazane tekstury i niski framerate powodowały, że momenty, w których musiałem przejąć kontrolę nad postacią, były bardzo irytujące.

Trzeba jednak wspomnieć, że sam gameplay został tutaj potraktowany bardzo lekceważąco.

Elementy walki są najzwyczajniej w świecie nudne. Rozgrywka to cały czas był bieg przed siebie i strzelanie do przeciwników lub próba ich uniknięcia. W pierwszym rozdziale jeszcze było to dobrze zbalansowane, ale w późniejszych czułem się jakby twórcy chcieli wrzucić na mnie jak największe fale przeciwników. Z okazyjnego strzelania dostałem grę opartą o siekanie kolejnych grup przeciwników, co przy mało satysfakcjonującym modelu strzelania po prostu nudziło. Niestety, zwiększanie wyzwania tutaj tylko przeszkadzało. Muszę jednak pochwalić elementy zagadkowe, które nie były bardzo trudne, ale jednak zmuszały do pomyślenia. Wydaje mi się, że twórcy mogliby pójść więcej w tym kierunku i wyszłoby to grze na lepsze.

I wydaje mi się, że to właśnie gameplay jest największym problemem Liberated, ponieważ gra sama w sobie jest ciekawa.

Nie mogę powiedzieć, że bawiłem się źle, ponieważ przedstawiona historia bardzo mnie wciągnęła i interesowały mnie losy ogrywanych postaci. Coś jednak poszło nie tak, może zabrakło czasu lub doświadczenia. Wydaje mi się, że jakby przedstawić to, chociażby w formie gry przygodowej lub logicznej, to bawiłbym się tutaj lepiej. Do tej narracji kompletnie mi nie pasował schemat, gdzie wchodzę do budynku i morduję kilkudziesięciu przeciwników. Mimo wszystko tytuł mogę polecić, ponieważ bawiłem się całkiem dobrze. Twórcom udało się zaprezentować logiczne punkty widzenia po obu stronach konfliktu, przedstawiając wady ich rozumowania oraz zalety. To jeden z tych tytułów gdzie śmiało mogę powiedzieć, że skalę szarości w motywacjach obu ugrupowań przedstawiono bardzo dobrze.

Recenzja Liberated w wersji na Nintendo Switch, mrocznej wizji inwiglowanej przyszłości
Plusy
  • Bardzo ciekawa wizja świata
  • Postacie z dobrze napisanymi motywacjami
  • Trwa wystarczająco długo by poznać historię, ale się nie znudzić
Minusy
  • Bardzo irytujący gameplay
  • Momentami zbyt rozmazana grafika...
  • ...która w momentach rozgrywki jeszcze bardziej bije po oczach
7ocena