Parę miesięcy temu podszedłem do konsolowej wersji Bus Simulatora po raz pierwszy.

Nie sposób było wtedy nie zauważyć ogromnych niedoskonałości w tej produkcji. Kiepska, drewniana grafika, niezadowalająca prędkość. A mimo wszystko grało mi się w Bus Simulatora naprawdę nieźle. Nie skłamię więc, mówiąc, że ucieszyłem się z zapowiedzi kolejnego DLC do tej produkcji. Tym razem nie chodzi o nowe autobusy czy nowe ich wystroje.

Bus Simulator Official Map Extension to, jak sama nazwa mówi, rozszerzenie mapy dostępnej w grze.

Kolejne miasto, położone za górami (których do tej pory tam nie było, szybko wyrosły), na południe od Seaside Valley. Połączone z nim trasami szybkiego ruchu. Pasażerów będziemy też odbierać z lotniska; to jest kolejnym hubem transportowym, podobnym do dworca, z kilkoma peronami.

To wszystko oznacza jeszcze więcej tras do obskoczenia.

Nowe obszary na mapie to też, co naturalne, nowe misje. Są bardziej przemyślane od tych z podstawki. Wymaga się od nas tego samego – wyrysuj trasę łączącą dwa konkretne punkty, przebiegające przez konkretne przystanki, na której operować będzie kilku twoich najlepszych kierowców. W wersji podstawowej miewałem niekiedy trudności ze zrozumieniem, czego się ode mnie w danej misji wymaga. Zdarzało się też, że mimo poprawnego ukończenia zadania, to nie odblokowywało się automatycznie.

W rozszerzeniu mapy nie stwierdziłem już takich problemów.

Co ważne, wydaje się też, że po drodze twórcy gry wypuścili kilka poprawek, głównie tych dotyczących wydajności.

I jeśli o wydajność chodzi – jest ogromny postęp. Ogromny, bo Bus Simulator startował z niskiego pułapu. W wersji premierowej gra krztusiła się w mieście, jazda po nim w trakcie deszczu przypominała bardziej pokaz slajdów, niż płynny obraz. Dzisiaj wygląda to dużo lepiej, szczególnie w wersji na Xbox One X. Gra zaczyna gubić klatki, dopiero kiedy na maksimum ustawi się poziom ruchu drogowego. Jeśli dołożyć znów do tego deszcz – wciąż jednak dostajemy trochę szybszego PowerPointa.

Na Xbox One S również jest trochę lepiej, ustawienie średniej ilości samochodów na drogach prawie nie ma wpływu na płynność rozgrywki.

Naprawdę miło było mi wrócić do Seaside Valley.

Nawet biorąc pod uwagę wszystkie problemy i problemiki – przy Bus Simulator naprawdę można się odprężyć. Szczególnie teraz, kiedy trasy stały się dłuższe i ciekawsze.

Rozszerzenie mapy do Bus Simulatora dostępne jest na konsolach Xbox One i Playstation 4.